Powrót Faynea i walka z urazami w szeregach Zastalu
Przed koszykarzami ORLEN Zastalu Zielona Góra najważniejsze mecze sezonu. Już w poniedziałek zielonogórzanie rozpoczną finałową rywalizację ORLEN Basket Ligi z Legią Warszawa. W obozie wicemistrzów półfinałów panuje mobilizacja, choć sztab szkoleniowy musi jednocześnie monitorować sytuację zdrowotną kilku ważnych zawodników.
Najważniejszą informacją ostatnich dni jest powrót Phila Faynea. Amerykanin, który przebywał w Stanach Zjednoczonych z powodów rodzinnych, zdecydował się wrócić do zespołu na finałową serię.
– Jeśli chodzi o Phila Faynea, to mamy już odpowiedź. Phil Fayne wraca na finały i przylatuje z powrotem, aby pomóc zespołowi. Trenuje indywidualnie w Stanach Zjednoczonych. Ta decyzja zapadła tak naprawdę w czwartek, zarówno z jego strony, jak i naszej. Dziś organizujemy jego przylot do Warszawy – powiedział trener Arkadiusz Miłoszewski.
Szkoleniowiec przyznaje jednak, że na razie trudno jednoznacznie określić, czy zawodnik zdąży na pierwszy mecz finału.
– Czy zdąży na pierwszy mecz? To okaże się zapewne po zakupie dzisiejszych biletów. W każdym razie wraca, chce pomóc drużynie i być z zespołem. To bardzo ważny sygnał dla wszystkich chłopaków, pokazujący, że po tak ciężkim sezonie chcemy być razem również w jego ostatnim akcie – podkreślił trener Zastalu.
Nie brakuje również tematów zdrowotnych. Coraz bliżej powrotu do pełnych zajęć jest Andy Mazurczak, który po urazie nosa otrzymał specjalną maskę ochronną.
– Andy w końcu dostał maskę. Trenował indywidualnie, biegał. Maska pasuje. Powiedział, że czuje się dobrze i że będzie gotowy. Zobaczymy też, w jakim zakresie, bo musimy wziąć pod uwagę różne okoliczności związane z jego powrotem. Może się coś okazać w trakcie treningu, bo jutro będzie już trenował z kontaktem, w niedzielę również z kontaktem. Zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja po takim treningu – wyjaśnił Miłoszewski.

Sztab szkoleniowy oszczędza również Filipa Matczaka, który ponownie odczuł skutki dawnego urazu.
– W piątek zgłosił nam Filip Matczak, że odczuwa dolegliwości związane ze swoją starą kontuzją. Postanowiliśmy odpuścić mu dzisiejszy trening, żeby zobaczyć, jak organizm będzie reagował i nie doprowadzić do zaostrzenia bólu. Wiemy też, że będzie nam bardzo potrzebny w serii finałowej – powiedział trener.
Optymistycznie wygląda natomiast sytuacja Dwighta Wilsona. Amerykanin nadal odczuwa skutki urazu kostki, ale normalnie uczestniczy w treningach.
– Dwight Wilson czuje się dobrze. Cały mikrocykl przepracował w kontakcie. Oczywiście odczuwa jeszcze skutki urazu kostki, ale zacisnął zęby, trenował i bardzo nam pomógł – przyznał szkoleniowiec.
Według trenera wszyscy pozostali zawodnicy są gotowi do walki o mistrzowski tytuł.
W Zielonej Górze doskonale zdają sobie sprawę, że finał z Legią będzie wymagał odpowiedzi na wiele różnych zagrożeń. Jednym z kluczowych graczy warszawskiego zespołu pozostaje Andrzej Pluta, ale Miłoszewski podkreśla, że skupianie się wyłącznie na jednym zawodniku byłoby błędem.
– Legia to nie tylko Andrzej Pluta. My mamy więcej swoich planów. Jednym z nich jest na pewno on, ale my mamy Conleya, mamy Jaya Maughmera, który bardzo dobrze broni McGustyego, jest Filip Matczak, jest Miłosz Majewski, jest Szumert, jest Andy Mazurczak. Dużo różnych opcji. Będziemy próbowali użyć tej, która zadziała. Pewnie najprostszej, a może nie.
– Natomiast, tak jak powiedziałem, Legia ma zbyt dużo żądeł, żeby całą grę opierać tylko na Andrzeju Plucie. Myślę, że jeśli Andrzej będzie miał słabszy dzień, to ktoś inny może wziąć na siebie odpowiedzialność i na to musimy być przygotowani. Choć wiadomo, na jego klasie też musimy być bardzo, bardzo skupieni – dodał trener ORLEN Zastalu.

Pierwsze dwa mecze finału zostaną rozegrane w Warszawie. Zielonogórzanie przystąpią do nich po bardzo udanych półfinałach i z nadzieją, że do stolicy pojadą w możliwie najmocniejszym składzie.
2026-06-06 12:57:51
Kategoria: kosz / newsy












PGE Ekstraliga 2025
Orlen Basket Liga 2025/26
III Liga 3 grupa 2025/26
Superliga tenisa stołowego
I liga piłki ręcznej
II liga siatkówki
Liga Futbolu Amerykańskiego
Rejestracja
Głosowanie
Zasady
Wyniki
Kluby uczniowskie
Stowarzyszenia
Kluby sportowe
Związki sportowe
Stadiony
Hale
Pływalnie
Inne
O nas
Nasza historia
Reklama
Kontakt