Falubaz chcę dodatkowych 2 milionów wsparcia od miasta
Stelmet Falubaz Zielona Góra chce otrzymać z miejskiej kasy dodatkowe 2 miliony złotych. Wniosek trafił już do Urzędu Miasta, ale decyzja nie zapadnie wyłącznie w gabinetach magistratu. Prezydent Marcin Pabierowski chcę, aby sprawą zajęli się także miejscy radni.
Na początku roku Falubaz otrzymał 3 miliony złotych miejskiej dotacji. Dodatkowe wsparcie oznaczałoby, że do żużlowej spółki w 2026 roku mogłoby trafić w sumie 5 milionów złotych. Tymczasem po dziewięciu kolejkach PGE Ekstraligi zielonogórzanie mają na koncie zaledwie dwa zwycięstwa i zajmują przedostatnie miejsce w tabeli.
Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski potwierdził w Radiu Index, że klub złożył stosowne pismo. Zaznaczył jednak, że Falubaz musi przedstawić radnym konkretną sytuację finansową oraz plan na końcówkę sezonu.
- Pismo wpłynęło do Urzędu Miasta. Falubaz chce zwiększenia wsparcia. Jednak to jest przede wszystkim decyzja, która musi być skonsultowana podczas sesji Rady Miasta, podczas komisji radnych, to więc od tego przedstawiciele Falubazu, w mojej ocenie, powinni zacząć, aby przedstawić stan na dzień dzisiejszy kondycji finansowej i pomysłu na Falubaz, jeśli chodzi o końcówkę sezonu - powiedział Pabierowski.

Prezydent zwrócił również uwagę na akcje ZKŻ SSA należące do miasta. Samorząd oczekuje, że klub podejmie działania związane z ich wykupem. Obecnie trwa ponowna wycena pakietu.
- Akcje będą powtórnie wystawione na sprzedaż. Teraz trwa ich powtórna wycena zgodnie z procedurą, to więc myślę, że to powinno być zrealizowane przez Falubaz. Każdy podmiot sportowy może się zwrócić z pismem o wsparcie. Do tego oczywiście są wymagane decyzje Rady Miasta, odpowiednich komisji merytorycznych, to więc taka jest procedura, taki jest harmonogram kontaktu z Urzędem Miasta - podsumował na antenie Radia Index Prezydent Zielonej Góry.
Możliwa dodatkowa dotacja dla Falubazu może wywołać dyskusję o proporcjach miejskiego wsparcia dla zawodowego sportu. ORLEN Zastal Zielona Góra otrzymał 2 miliony złotych i zakończył sezon ze srebrnym medalem mistrzostw Polski. Lechia Zielona Góra dostała milion złotych, a piłkarze wywalczyli awans do II ligi.
Radni będą więc rozpatrywać nie tylko sam wniosek Falubazu, lecz także szerszy kontekst podziału środków pomiędzy największe kluby w mieście.
2026-06-26 17:37:50
Kategoria: zuzel / newsy












PGE Ekstraliga 2025
Orlen Basket Liga 2025/26
III Liga 3 grupa 2025/26
Superliga tenisa stołowego
I liga piłki ręcznej
II liga siatkówki
Liga Futbolu Amerykańskiego
Rejestracja
Głosowanie
Zasady
Wyniki
Kluby uczniowskie
Stowarzyszenia
Kluby sportowe
Związki sportowe
Stadiony
Hale
Pływalnie
Inne
O nas
Nasza historia
Reklama
Kontakt